Aby można było złożyć wniosek
do urzędu konieczne jest posiadanie
konta użytkownika na platformie
ePUAP – konto jest bezpłatne



























































Początki miasta Rydzyna
Miasto Rydzyna powstało w pierwszych latach XV wieku, stosunkowo późno w porównaniu z pobliskim Poniecem i Święciechową, korzystniej położonych przy drogach handlowych z Poznania na Śląsk.

Dzieje Rydzyny
Są dwa powody, by Rydzynę, wielkopolskie miasteczko na pograniczu z Dolnym Śląskiem zaliczać do najciekawszych miejsc w Polsce.

Zamek w Rydzynie
Zamek w Rydzynie zbudowany został w końcu XVII wieku na murach zamku gotyckiego z pierwszych lat XV wieku, wzniesionego dla Jana z Czerniny Rydzyńskiego.

Stanisław Leszczyński
Urodził się we Lwowie, w domu swej matki Anny z Jabłonowskich, córki wielkiego hetmana koronnego.

Wiatraki ziemi leszczyńskiej - Wiatrak Józef
Leszczyńskie wiatraki stanowiły w XVIII wieku największe skupisko tych obiektów w Polsce i Europie. Pojawiały się ze względu na korzystną koniunkturę zbożową.

Wielkie bitwy wojny północnej - bitwa pod Poniecem 1704
Powszechnie wiadomo, że Rydzyna i jej okolice są bogate w ciekawe postaci i wydarzenia historyczne. Skutecznym sposobem ich popularyzowania są organizowane od lat w Zamku w Rydzynie konferencje o tematyce rydzyńskiej.

Biała Dama Zamku w Rydzynie
W Zamku w Rydzynie jest kaplica, przed nią pokój, a w nim obraz kobiety wyższego stanu. Kim jest ta kobieta, kto malował jej portret, skąd się wzięła w tym zamku? Nikt tego nigdy nie wiedział, nikt wiedzieć nie będzie.




   



      góra strony  |  wstecz

      www & bip by www.Halpress.eu
Urząd Miasta i Gminy Rydzyna
ul. Rynek 1, 64-130 Rydzyna
tel. (065) 538 84 34  , fax (065) 538 85 13
e-mail: rydzyna@rydzyna.pl